mojblog-valentina
суббота, 10 февраля 2018 г.
воскресенье, 10 декабря 2017 г.
Фізика як природнича наука. Пізнання природи.
Тема. Фізика як
природнича наука. Пізнання природи.
Мета:
Навчальна: узагальнення
знань про будову речовини, наукові методи вивчення природи, фізичні величини та
їх вимірювання, приведення одиничних знань у систему;
Розвивальна: розвивати вміння
висувати гіпотези; працювати у команді;
Виховна: виховувати
самостійність, наполегливість,
толерантність.
Тип
уроку. Урок узагальнення та систематизації знань:
Форма проведення. Урок – змагання.
Обладнання. Проектор,
презентація, прилади для проведення дослідів, смайлики.
ХІД УРОКУ
І.
Організаційний етап.
ІІ.
Оголошення мети і завдань уроку. Слайд 1,2.
ІІІ. Урок-гра. Оголошення правил гри. (Команди можуть бути
створені на попередньому уроці, по бажанню, або призначається вчителем два капітани команд, а вони по черзі обирають
собі гравців у команду. ) Слайд 3.
1-й
етап. «Розминка».
Фізичні тіла, речовина, поле. (Індивідуальна
робота з картками). Додаток 1. Слайд
4.
2-й
етап.
« Конкурс кмітливих». Розгадування кросворду. (Робота в групі). Хто швидше
розгадає кросворд. Додаток 2. Слайди 5,
6, 7.
3-й
етап.
«Кіт у мішку». У мішку знаходяться завдання на аркушиках. Кожен по черзі
витягує аркушик і виконує дослід. Якщо пояснить дослід, то отримує 2 «смайлики»,
якщо тільки виконає його, то – один. Додаток
3. Слайд 8.
4-й
етап.
Фізкультхвилинка. За 3 хвилини кожна з
команд придумує одну вправу, яка пояснює основні положення
молекулярно-кінетичної теорії. Виконує цю вправу. Слайд 10.
5-й
етап.
«Чомучка». Хто перший підніме руку, той і відповідає. За правильну відповідь 1
«смайлик», якщо відповідь неправильна, то право відповісти передається другій
команді. Додаток 4. Слайд 11, 12.
6-й
етап. Картинна
галерея. (Давайте познайомимось. На слайді портрет фізика і коротка інформація
про те, чим знаменита ця людина. Треба назвати чий портрет на слайді?) Слайди
13 – 19.
ІV. Підсумки уроку. Додаток 5. Рефлексія. Слайд 20.
1. Підсумки власних очікувань учнів.
2.
Створення колективного творчого
проекту: вправа «Портфель знань і навичок».
·
Напишіть на аркуші паперу, що ви хотіли б
узяти для подальшого життя з тих знань і навичок, які ви набули на
сьогоднішньому уроці.
·
Складіть їх у символічний портфель. Ці
знання і навички ви візьмете в дорогу
життя.
3. Заповнення листів само оцінювання
учнями та капітанами команд.
V. Домашнє завдання. Підготуватися до контрольної роботи. Виконати тестові завдання на стор.
44-45, 1-7 усно,
10 – письмово.
Додаток 1.
Виберіть з поданого переліку той, де записані лише фізичні явища: Варіант № 1
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Морський прибій
Біжить футболіст
Грім
|
Телевізор
Скрипка
Лінійка
|
Політ комара
Місяць
Парта
|
Нагрівання води
Веселка
турнікет
|
Виберіть з поданого переліку той, де записані лише фізичні явища: Варіант № 2
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Блискавка
Снігопад
Магнітна буря
|
Мавпа
Гума
Буревій
|
Гроза
Світає
Автомобіль
|
Скло
Телевізор
Підводний човен
|
Виберіть з поданого переліку той, де записані лише фізичні тіла: Варіант № 1
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Дощ
Рейка
Постріл
|
Цеглина
Лінійка
Стіл
|
Кипіння води
Блискавка
Утворення тіні
|
Камінець
Падіння сніжинок
Заєць
|
Виберіть з поданого переліку той, де записані лише фізичні тіла: Варіант № 2
А
|
Б
|
В
|
Г
|
Танення снігу
Парта
Книга
|
Кістка
Повітряна куля
Дуб
|
Снігопад
Літак
Веселка
|
Ручка
Дошка
Котиться вагон
|
Додаток 2.
Кросворд .
По горизонталі.
1.
Частинка, яка обертається навколо ядра
атома. (Електрон)
2. Особливий
вид матерії. (Поле)
3. Назва
частинки, з яких складаються речовини.(Молекула)
4. Процес
взаємного проникнення молекул однієї речовини між молекулами іншої речовини.
(Дифузія)
5. Усе, що
оточує нас. (Матерія)
6. Атом у
перекладі з грецької.(Неподільний)
7. Матерія,
яку можна сприймати за допомогою наших органів чуття.(Речовина)
По вертикалі.
1. Зміни в
навколишньому світі. (Явище)
2. Частинки
з яких складаються молекули. (Атоми)
3. Сприймання
природи з метою одержання первинних даних для подальшого аналізу.
(Спостереження)
4. Певна
частина простору, зайнята речовиною – фізичне…
(Тіло)
5. Цілеспрямоване
вивчення того чи іншого явища засобами фізики. (Дослідження)
6. Наука,
що вивчає структуру та властивості матерії, фізичні явища і їхній
взаємозв’язок. (Фізика)
Додаток 3.
Практичні завдання. За допомогою приладів, які
знаходяться на столі, показати дослід і пояснити його, або виконати практичне
завдання і пояснити .
1. Будова речовини. (Стакани з водою,
фарба, піпетка, або пензлик.)
2. Між молекулами існують проміжки. (Стакан з квасолею, наприклад, стакан з
манною крупо, порожній стакан більшого об’єму.)
3. Між молекулами існують сили притягання. (Легка тарілка, мило, трішечки
води, або дві скляні пластинки змочені водою,
до однієї під’єднати гумову
стрічку, або динамометр.)
4. Молекули знаходяться у безперервному русі. (Стакан з водою, чай)
5. Визначити товщину листка підручника. (Підручник, лінійка)
6. Визначити площу своєї долоні. (Аркуш паперу у клітинку зі стороною 1 см,
олівець)
7. Визначити об’єм скріпки. (Мірний стакан, коробка скріпок, вода.)
8. За допомогою домашніх терезів знайти масу однієї скріпки.
9. Визначити ціну поділки приладу.
Додаток 4.
«Чомучка»
1. Чому, якщо взяти 50 мл води і долити 50 мл спирту, то загальний об’єм у
посудині буде меншим, ніж 100 мл?
2. Чому не можна з’єднати дві половинки поламаної ручки, а два шматочки
пластиліну, притиснуті один до одного добре злипаються?
3. Чому «злипаються» добре
відполіровані металеві або скляні пластинки?
4. Чому невірне твердження, що вода при кімнатній температурі завжди
знаходиться у рідкому стані?
5. Чому вершки на молоці відстоюються швидше у холодному приміщенні?
6. Чому запахи розповсюджуються значно повільніше, ніж швидкість молекул?
7. Чому запах розповсюджується навіть в герметично зачиненому приміщенні, де
немає протягів?
Додаток 5.
Номер етапу, назва конкурсу.
|
«смайлики»
|
Моя оцінка
(0-5)
|
Оцінка капітана (0-5)
|
Коментар вчи теля (0-5)
|
Підсумкова
|
1.
«Розминка»
|
|||||
2.
«Кмітливі»
|
|||||
3.
«Кіт у мішку»
|
|||||
4.
«Фізкультхвилинка»
|
|||||
5.
«Чомучка»
|
|||||
6.
«Картинна галерея»
|
Підсумковий урок з теми "Світлові явища". 9 клас. Фізика
Тема. Підсумковий урок з теми «Світлові явища»
Мета:
навчальна: узагальнити, систематизувати, скорегувати знання і вміння учнів з теми
«Світлові явища»;
розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять, розумову активність, пізнавальний
інтерес, потребу в самоосвіті;
виховна: виховувати
такі людські якості як: сумлінність, здатність до переборення труднощів,
працелюбство, уміння працювати в команді.
Обладнання: проектор, картки, презентація, лінзи, окуляри, свічка, сірники, макет
дерева.
Тип уроку: урок комплексного застосування знань, умінь, навичок учнів.
Форма проведення уроку: урок – змагання («КВК»)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
Слайд 1.
ІІ. Оголошення мети і завдань уроку. Слайд 2.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Слайд 3.
Сьогодні наш урок —
урок-змагання. Команди готові до товариської зустрічі. Бажаю всім учасникам
удачі і перемоги. Ви маєте конверт з літерами. Ваше завдання: скласти з літер
слово – це і буде назвою вашої команди.
Перший конкурс - конкурс «Розминка» Слайд 5.
Команди розгадують кросворд. Перша – отримує 1 бал.
У виділених клітинка кросворду – тема уроку. Слайд 6.
(Текст у додатках)
ІV. Узагальнення і систематизація знань. Слайд 7.
«Коментатор» - наступне завдання. Порядок виступу
визначається жеребкуванням. Слайд 8.
Команди коментують
коротке відео. Після перегляду обговорення 30 секунд. Один представник команди
коментує побачене. Правильна відповідь 1 бал. Якщо відповідь неправильна – друга команда
може прокоментувати. Слайди 9 – 12.
Наступний конкурс «Чомучка. Природа і ми». Відповідає та команда, що перша підняла руку. Правильна
відповідь 1 бал. Слайд 13.
1.
Чому
у кицьки в темряві світяться очі?
2.
Чому
рослини не рекомендують поливати у спекотний сонячний день?
3.
Чому
вдень зіниці у людини звужуються, а вночі – розширюються?
4.
Чому,
ввечері у освітленій кімнаті, ми нічого не бачимо за вікном, коли стемніє?
5.
Чому
зіниці ока людини здаються чорними?
6.
Чим
пояснити, що ми бачимо траву зеленою, рози червоними?
7.
Яка
окраска риб допомагає їм маскуватися від ворогів?
8.
Чим
пояснити райдужну окраску крилець мух, деяких метеликів, бабок?
9.
Чому
більшість тваринного світу Крайньої
Півночі білого кольору, а ті, що мають інше забарвлення, наприклад
білка, заєць, змінюють його взимку на біле?
1. Чому комахи, які живуть в полярних областях і
високогірних районах, мають темне забарвлення?
1. Чому змії легко знаходять здобич, не зважаючи на те, що у
них нічний зір не розвинутий?
1. Чому у оранжереях ростуть вічнозелені рослини; в той час
як на вулиці ще не розтаяв сніг і температура повітря нижче нуля?
V. Етап застосування знань і навичок в змінених ситуаціях.
Слайд 14.
Команди працюють індивідуально, а одночасно відбувається «Конкурс капітанів». «Ромашка» Слайд 15.
Вправа «Ромашка». (1 і 4;2 і 3)
1.
Як
за допомогою свічки визначити кількість скла у вікні. (2 бала)
2.
Як
за допомогою лінійки визначити висоту дерева
у сонячний день. (2 бала)
3.
Визначити
вид лінзи. Який дефект зору виправляє. (2 бала)
4.
Визначити
оптичну силу лінзи. (2 бала)
VІ. Підсумки уроку.
Підрахунок балів.
ТАБЛИЦЯ ДЛЯ СУДДІВ.
(у додатках)
VІІ. Домашнє завдання. Підготуватися до контрольної роботи
повторити § 9 - 16
VІІІ. Рефлексія.
Анкета
(У додатках)
Для уроку використано:
• Універсальні інтелектуальні
ігри. Урок 1. Міні журнал «Педагогічна академія Пані Софії».
•
Фізика 9. За редакцією В.Г.Бар’яхтара і С.О.Довгого.
Електронна версія.
•
Фізика в живій природі. В.М.Варікаш, Б.А.Кімбар,
І.М.Варікаш; книга для учнів; Мінськ, «Народная асвета» 1984г.
•
Відео з Інтернету.
Малюнки з Інтернету.
|
|
ДОДАТКИ.
КРОСВОРД
1.Вид лінзи.
2. Процес, внаслідок якого ми бачимо предмети, які нас оточують.
3. Лінія, вздовж якої розповсюджується світло.
4. Одиниця оптичної сили лінзи.
5. Вид лінзи.
6. Точка, в якій збираються перетинаються промені після заломлення у лінзі.
7. Один із видів проміння, воно переносить енергію.
8. Область, куди не потрапляє світло.
9. Зміна напряму поширення світла, яке переходить через межу двох
середовищ.
10. Природнє джерело «холодного»
світла.
11. Величина, обернена до фокусної відстані.
12. щ.
13. Природне світлове явище, яке можна спостерігати після дощу.
АНКЕТА
|
1
|
На уроці я працював(працювала)
|
Активно/пасивно
|
|
2
|
Своєю роботою на уроці я
|
Задоволений (задоволена)/
не задоволений (не задоволена)
|
|
3
|
Урок здався мені
|
Коротким/довгим
|
|
4
|
За урок я
|
Не втомився(не втомилась) /втомився(втомилась)
|
|
5
|
Мій настрій
|
Покращився/погіршився
|
|
6
|
Матеріал уроку був мені
|
Зрозумілим/незрозумілим;
Корисним/непотрібним
Цікавим/нудним
Легким/важким
|
|
7
|
Домашнє завдання здається мені
|
Цікавим/нецікавим
|
Подписаться на:
Сообщения (Atom)

